Vásároljon könyvet mobil készülékével egyszerűen.

40 éve halt meg Jim Morrison
2011.07.04.

jim morrison 1Jim Morrison, az amerikai rock zene legnagyobb hatású egyénisége, 1971. július 3-án halt meg. 40 éve annak, hogy párizsi lakosztályában holtan találták a „The Doors” 27 éves énekesét. Több generáció bálványa ekkor már otthagyta a Doors együttest, hogy költő lehessen, de ez már nem adatott meg neki.  
James Douglas Morrison néven született Melbourne-ben, Florida államban. Apja az Egyesült Államok legfiatalabb négycsillagos tábornoka volt. A lázadó természetű Jimnek gyorsan elege lett a konszolidált életből és elfordult családjától. Rajongott a költészetért, a filmért és a filozófiáért. Rengeteget olvasott, elképesztő tudásszomja volt. Zsenialitását több tanára is felfedezte Los Angelesben, ahol a UCLA egyetemre iratkozott be, filmszakra. A lázadó fiú azonban nem filmes, hanem zenész lett. 22 évesen Ray Manzarek billentyűssel együttest alapítottak, a formációhoz Robbie Krieger gitáros és John Densmore dobos is csatlakozott. A zenekar nevét Aldous Huxley egyik könyve, a „The Doors of Perception” („Az észlelés kapui”) inspirálta, így született a „The Doors”. Az együttes összesen hét lemezt készített, rajtuk olyan klasszijim morrison mug shotkus dalokkal, mint a Light My Fire, a When The Music's Over, a The End, a Break On Through, a Roadhouse Blues, a Riders On The Storm.
Jim önpusztító életmódot folytatott, ivott, drogozott, nőzött, nem egyszer részegen lépett színpadra, a konzervatív Floridában még szeméremsértés miatt is elítélték, bár börtönbe soha nem kellett vonulnia. A sorozatos botrányok, az ellene emelt vád és magánéleti mélypontok miatt Morrison egyre inkább befelé fordult, egyre gyakrabban menekült az italhoz. Szakállat növesztett, az együttestől és rajongóitól is eltávolodott, költői karrierről ábrándozott. Két kötetet is kiadott, de lesújtotta, hogy ezeket a Doors énekesének szövegeiként emlegették. 1970. december 8-án, 27. születésnapján a stúdióba vonult és több tucat verset mondott magnóra, ennek alapján született az Amerikai fohász, amelyet 1978-ban adtak ki az együttes megmaradt tagjai az általuk komponált zene jim morrison gravekíséretében.
Olyan mértékű letargiába esett, hogy nem tudta elviselni az amerikai társadalmat és 1971. március 13-án, miután befejezte a Doors utolsó lemezét, az „L.A. Woman” felvételét, barátnőjével Párizsba költözött. Életvitelén nem változtatott, így a drogok és az alkohol továbbra is meghatározták mindennapjait.
Jim halála előtt többször is hangoztatta, hogy ő lesz a harmadik, arra utalva ezzel, hogy Jimi Hendrix és Janis Joplin után harmadiknak fog rejtélyes halállal halni.
James Douglas Morrison halálát hivatalosan szívinfarktus okozta, de ma is rengeteg legenda övezi ezt az eseményt. Van, aki úgy véli, hogy az amerikai kormány által megrendezett merénylet áldozata lett, hogy barátnője végzett vele, akit el akart hagyni, avagy hogy öngyilkos lett. Még többen hisznek abban, hogy csak megrendezte halálát és azóta is boldogan, magányosan él valahol (nyilván együtt látják sétálni Elvis Presley-vel).
Ami biztos: különleges figurája volt egy érdekes korszaknak. Egy művelt, nagy művész hagyott maga után üres teret – de rengeteg szép emléket, kiváló dalt és költeményt is. Sírja a párizsi Pére-Lachaise temető 6. kerületében, a 11. parcellában található. Bár rengeteg nagy művész végső nyughelye ez a temető, mégis csak egyvalakiét őrzi éjjel-nappal rendőr: Jim Morrisonét.